сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД и Велика Британија ги повикаа Путин да ги врати руските војници во базите во Крим

barak obama

Поврзани вести

Претседателот на САД, Барак Обама и премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон истакнаа дека акциите на Русија на територијата на Крим се неприфатливи, пренесе изданието „Лига“.

Обама и Камерон го предупредиле претседателот на Русија, Владимир Путин дека ако руските војници не се вратат во своите бази во Крим во следните неколку часа, Русија ќе се соочи со „значителни загуби“.

Покрај тоа, Обама имал телефонски разговор со Путин, во кој се обидел да го одврати од плановите да испрати војници во Украина .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести