сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД и Велика Британија со поддршка за воената акција на Саудиска Арабија во Јемен

yemen_napadiiii

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама во разговор со саудискиот крал Салман ја потврди својата поддршка за воената акција во Јемен предводена од Саудиска Арабија и нејзините Заливски сојузници, соопшти синоќа Белата куќа, пренесува МИА.

Обама и кралот Салман се согласија дека нивна цел е постигнување на трајна стабилност во Јемен по пат на преговори и политичко решение.

Во меѓувреме, американската војска соопшти дека спасила двајца саудиски пилоти кои се катапултирале од авион Ф15 над Аденски Залив. Пилотите се спасени од американски хеликотер во меѓународни води откако Саудиска Арабијапобарала помош.

Претходно, британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави дека Лондон ќе пружи техничка поддршка за интервенцијата на Саудиска Арабија во Јемен.

Тој посочи дека Велика Британија нема да се вклучи во воената акција.

фото: usnews.com

Најчитани вести