петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

САД испраќа нови воени советници во Ирак

00CC532B-9CDA-4DD5-B142-16F504D43902_mw1024_s_n

Поврзани вести

Соединетите американски држави пратија нови дополнителни 130 воени советници во курдскиот регион на северот од Ирај, ијави американскиот секретар за одбрана, Чак Хегел.

Советниците и силите за специјални операции ќе асистираат во хуманитарните мисии и нема да бидат вклучени во војната, нагласи Хегел.

Бориците на Исламската држава натераа повеќе илјади луѓе да ги напуштат своите домови и да се раселат по планитните во северниот дел на Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести