сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

САД испраќа воен тим во Анкара

images

Последни вести

САД идната недела во Анкара ќе испрати воен тим на разговори со турските воени официјали лица за борбите против екстремистичките групи на Исламската држава, соопшти Стејт Департментот.

САД сакаат да извршат притисок врз Турција за таа дополнително да се ангажира во борбата против ИД, која ја загрозува турската граница околу стратешкиот град Кобане. Американските власти веќе разговарале со турските претставници за „итните мерки кои би требало да се преземат за да се спречи напредувањето на ИД“.

Вашинготн во Анкара испрати и официјални лица да се сретнат со турскиот премиер Ахмет Давутоглу и разговараат за „мерките чија цел е напредување на воените напори против ИД“, се наведува во соопштението на Стејт Департментот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести