Свет

САД испраќаат уште 1.300 војници во Ирак

САД испраќаат уште 1.300 војници во Ирак

САД ќе испратат уште 1.300 војници во Ирак, почнувајќи од јануари следната година, соопшти вчера американското Министерство за одбрана, пишува МИА.

– Распоредувањето на војниците е согласно одлуката, која минатиот месец ја донесе претседателот Барак Обама за испраќање на дополнителни 1.500 војници, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

– Нивната задача е да обучуваат, советуваат и да им помагаат на ирачките сили за безбедност, рече тој.