вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД издадоа лиценци за линии на траекти кон Куба

kuba

Последни вести

Американското Министерство за финансии издаде одобрувања за линии за патнички траекти меѓу САД и Куба, соопшти официјален претставник од тоа министерство.

Едно од одобрувањата е за Баја фериес, која припаѓа на групата патнички и карго бродски превозници меѓу останатото, и на мексиканската западен брег.

Линиите на траекти меѓу САД и Куба беа прекинати во 60-те години од минатиот век по Кубанската револуција и доаѓаањето на Фидел Кастро на власт.

Службите што се занимаваат со превоз со траекти сега треба да добијат одобрување од кубанските власти за да почнат со работа.

Најчитани вести