петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД изведоа нови воздушни напади на целите во Сирија

517150_isil06-foto-uscc_ff

Последни вести

Меѓународната коалиција предводена од САД во текот на вечерта изведе нови воздушни напади против припадниците на екстремистичката Исламска држава во две провинции, погодувајќи ги втор ден по ред нафтените постројки кои се под нивна контрола, соопшти Сиријската опсерваторија за човекови прави.

Нападите биле извршени во источната провинција Деир Езор и провинцијата Хасакех на североистокот на Сирија, кои и двете беа мета на вчерашниот напад, пренесува АФП.

Оваа организација за заштита на човекови права со седиште во Лондон соопшти дека во провинцијата Деир Езор биле нападнати две подрачја и дека најверојатно се погодени нафтени постројки, додека се уште не се знае што е погодено во провинцијата Хасакех.

За сега нема информации за евентуални жртви при воздушните напади.а

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести