недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД извршија поинтензивни воздушни напади врз ИД

avion 11

Поврзани вести

Воздушните сили на САД вчеравечер извршија воздушни напади врз позиции на екстремисти на групата „Исламска држава“ во близина на ирачкиот главен град Багдад.

Нападите претставуваат почеток на поинтензивни активности против борци на „Исламска држава“ во Ирак, објави Ен-Би-Си, повикувајќи се на извор во Пентагон.

Целта на нападите била да се биде поддршка на ирачките сили за безбедност. Друг напад врз позиции на џихадсти е извршен во близина на планината Синџар, пренесува Ен-Би-Си.

Според американските медиуми САД и досега вршеле напади врз позиции на Исламска држава во Ирак, но целта била да се спречи офанзивата на групата, додека сегашните напади имаат поинтензивен карактер и не се одговор на нападите на ИД во Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести