среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

САД ја потопија Словенија

635458954957508313_455048698-615x400

Поврзани вести

Иако се очекуваше победа на САД, сепак можеби и премногу лесно ја совладаа селекцијата на Словенија со 119-76, со оглед на тоа дека сепак се работи за четвртфинале на СП. Со оваа победа “дрим-тимот” закажа полуфинален дуел против репрезентацијата на Литванија, која во првото четвртфиналето ја совлада Турција.

Американците, кои уште еднаш забележаа рутинска победа, го задржаа максималниот ефект на првенството. Селекцијата на Словенија успеваше да пружи каков-таков отпор во првото полувреме, во кое негативата гласеше “само” 7 поени, односно 49-42.

Сепак во вториот дел, репрезентативците на САД покажаа кој е кој, така што успеаа комплетно да ги разбијат Словенците и да забележат победа со 43 поени разлика. Најефикасен во “дрим-тимот” беше Клеј Томпсон со 20 поени, додека Харден и Фарид постигнаа по 14 поени. Кај Словенија очекувано најрасположен беше Горан Драгиќ кој постигна 13 поени, додека Лорбек уфрли 12 поени.

Полуфиналниот натпревар помеѓу САД и Литванија на програмата е в четврток со почеток од 21 часот.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести