недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

САД ја потврдија автентичноста за погубувањето на Сотлоф

steven-sotloff_606

Последни вести

Видеото на Исламската држава на кое е прикажано обезглавувањето на американскиот новинар Стивен Сотлоф, како одмазда за американските воздушни напади на нивната територија во Ирак е автентично, потврди денеска Кетлин Хајден, портпарол на американската Агенција за национална безбедност.

„Американската разузнавачка агенција го анализираше објавеното видео во кој се гледа американскиот државјанин Стивен Сотлоф и ја потврди автентичноста“, вели Хајден.

Американскиот претседател, пак, Барак Обама, денеска е во посета на Естонија и во моментов одржува прес-конференција во Таилн.

Обама изјавил дека убиството на Сотлоф е ужасен чин на насилство и ги предупредува милитантите од Исламската држава дека правдата ќе биде задоволена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести