сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

САД ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина

dzon keri

Поврзани вести

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјави дека американските власти ја разгледуваат можноста за обезбедување на финансиска помош на Украина во вид на кредитни гаранции, чиј износ може да достигне и до една милијарда долари, пренесе „АФП“.

„Како почетна фаза ја развиваме можноста за обезбедување на кредитни гаранции на Украина во износ од една милијарда долари“, изјавил Кери пред новинарите .

Тој истакна дека помошта на САД ќе биде укажана во рамките на финансиската поддршка од страна на меѓународната заедница. Според него, ЕУ исто така ја разгледува за обезбедување на финансиска помош во износ од 1,5 милијарди долари.

Кери истакна дека новата Влада на Украина веднаш треба да подготви серија реформи, да почне борба со корупцијата и да почне подготовка за слободни и фер избори .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести