недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 19

САД ја запреа соработката со Русија во борбата против дрогата

rusija-sad

Поврзани вести

САД ја запреа соработката со Русија во борбата против дрогата, пишува „Коммерсант“.

Вршителот на должноста шеф на Управата на Белата куќа за национална политика, во областа на контрола над наркотиците ,Мајкл Ботичели ја одби поканата за посета на Москва. Неговиот претставник Рафаел Лемејтер изјави дека соработката меѓу САД и Русија во областа на борбата против трговијата со дрога во моментов е запрена.

„Поради свесното континуираното кршење на суверенитетот на Украина од страна на Русија ние ги прекинавме некои од билатерални разговори со Руската Федерација, вклучително и во областа на борбата против дрогата“, изјави Лемејтер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести