среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

САД ќе го засили притисокот врз ИД

Во офанзивата против ИД би се вклучиле над 20.000 курдски борци и три до пет илјади припадници на сириските опозициски групи, кои би добиле воздушна поддршка од десетици авиони на меѓународната коалиција.

Во нападите на џихадистите низ светот најмалку 1.280 жртви

Во нападите на џихадистите низ светот најмалку 1.280 жртви

Поврзани вести

Меѓународната антитерористичка коалиција преводена од САД, се подготвува да започне обемна офанзива во североисточна Сирија, со што би извршила директен притисок врз Рака, кој важи за „главен град на Исламскиот Калифат“, што го прогласи џихадистичката група Исламска држава (ИД), објави „Њујорк Тајмс“, пренесува МИА.

Повикувајќи се на воени и владини извори во Вашингтон, весникот тврди дека американскиот претседтаел Барак Обама минатата недела одобрил два важни чекора за подготовка на офанзивата во следните неколку недели.

Обама првпат му наредил на Пентагон дирекно да им достави муниција, а можеби и оружје, на умерените опозициски групи, кои се активни во Сирија, тврди весникот, додавајќи дека Белата куќа ја поддржала и идејата за заслување на воздушните напади врз ИД со авиони од базата „Инџирлик“ во Турција.

Според планот на Пентагон, во офанзивата против ИД би се вклучиле над 20.000 курдски борци и три до пет илјади припадници на сириските опозициски групи, кои би добиле воздушна поддршка од десетици авиони на меѓународната коалиција.

Планот предвидува и борците на сириската опозиција да преземат контрола врз стратегиски важниот дел на сириската граница кон Турција, долг околку 95 километри, со што би се пресекол главниот канал за снадување на ИД, наведува „Њујорк Тајмс“, додавајќи дека оваа офанзива би се водела далеку од реоните во кои руските сили изведуваат воздушни напади.

Новиот северен фронт ќе има дирекна цел да ја ослаби ИД на нејзин терен, во момент кога џихадистите контролираат големи територии, вклучитечно и Мосул и Рамади во Ирак и Палмира во Сирија, оценува „Њујорк Тајмс“.

Најчитани вести