среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД ќе објават документи за Србија од мандатот на Бил Клинтон

g_srbija-zname

Поврзани вести

Националната архива на САД денеска ќе објави 2.500 страници документи од времето кога Бил Клинтон беше на функцијата претседател.

Документите што ќе бидат објавени се однесуваат на Србија, а меѓу нив се и записи на двајцата негови советници, документи поврзани со неговиот последен говор и други прашања.

Ќе бидат објавени и белешки на советникот Мајкл Волдман, задолжен за пишување говори на Клинтон и советникот за домашна политика Ајр Магазинер.

Досега се објавени околу 8.000 страници од претседателските документи на Бил Клинтон, што е дел од околу 30.000 страници претседателската библиотека во Литл Рок, во сојузнаат држава Арканзас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести