петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

САД: Косовски Албанец осуден на 40 години затвор за тероризам

Тој е уапсен во 2012 година, откако американските власти утврдиле дека се обидел да купи оружје, вклучувајќи и експлозив за автомобил-бомба и пушка АК-47 од агент кој се претставил како дилер со оружје.

Kosovo-Usa Sami osmakac

Последни вести

Американски суд го осуди на 40 години затвор косовскиот Албанец, Сами Осмакац поради планирање терористички напад во градот Тампа, објави МИА.

Осмакац во мај е прогласен за виновен поради обид за снабдување со оружје за масовно уништување, како и за поседување нерегистрирано автоматско оружје.

Тој е уапсен во 2012 година, откако американските власти утврдиле дека се обидел да купи оружје, вклучувајќи и експлозив за автомобил-бомба и пушка АК-47 од агент кој се претставил како дилер со оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести