петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

САД лансираа таен разузнавачки сателит

US-Rocket-Carrying-Spy-Satellite-Had-Technical-Problems-2

Поврзани вести

Од вселенскиот центар „Кејп Канаверал“ на Флорида е лансирана ракета „Атлас-5“, која носела таен сателил на националното разузнавање на САД.

Според информациите, сателитот е наменет да емитува  податоци и треба да биде на височина од околу 35.900 километри од геостационарната орбита на Земјата.

Националното разузнавање на САД, кое ги контролира американските разузнавачки сателити не открива која е задачата на тајниот вселенски уред, ниту неговата вредност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести