среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

САД: Над 600.000 луѓе без струја, откажани илјадници летови

Силната снежна бура во САД продолжува

sneg vrne mnogu

Поврзани вести

Повеќе од 600.000 лица останале без електрична енергија во североисточниот дел на САД, а илјадници летови се откажани што предизвика вистински хаос за милиони патници.

Поради силниот ветер и мразот соборени се голем број дрвја како и електрични кабли.

Во Њу Џерси и Њујорк прогласена е вонредна состојба каде што помалите резерви на сол се користат за топење на мразот.

До крајот на јануари во Њу Џерси веќе се потрошени 277.000 тони со што е за 18.000 повеќе за разлика од претходната зима. Од невремето погодени се и Пенсилванија и Конектикат.

Само во текот на вчерашниот ден се откажани повеќе од 3.000 летови, а 7.000 доцнеле. Најтешко погодени се аеродромите во Бостон, Њујорк и Чикаго.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести