среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

САД- најголема закана за мирот во светот

usa

Поврзани вести

САД во изминатата година претставувале најголема закана за светскиот мир, покажуваат резултатите од испитуавње на јавно мислење во 68 држави во светот.

САД е на врвот на листата бидејќи 24 отсто луѓе веруваат дека САД се опасност за мирот во светот.

Интересно е дека антиамерикански став не е само регистриран во држави во кои е вообичаено, туку и во одделни земји-членки на НАТО како Турција и Грција.

Пакистан е на второ место со осум отсто гласови, потоа следи Кина со шест проценти. Четвртото место го делат Авганистан, Иран, Израел и Северна Кореја кои имаат по пет отсто гласови.

Глобалното истражување го спроведоа Светската независна мрежа и агенцијата Галуп.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести