среда, 29 март 2017  |  Вести денес: 52

САД: Најмалку седум торнада и тројца загинати

tornada

Поврзани вести

Најмалку седум торнада ги погодија јужните делови на државите Луизијана и Мисисипи, при што три лица загинаа, а најмалку 30 се повредени.

Метеоролошката служба во Луизијана утрово соопшти дека на загрозените места ќе бидат испратени екипи за да ги документираат штетите и да направат оценка за јачината на торнадата.

Претставник на службата истакна дека грмотевица ја погодила зградата на метеоролошкиот завод во Слајдел, уништувајќи ги радарските системи.

Најчитани вести