сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Не сме виновни за порастот на насилството во Ирак

Зголемувањето на насилството во Ирак предизвика загриженост во САД дека Ал Каеда има се посилно упориште во таа земја, со што се обидува од бунтовниците спрема ирачкиот режим да ја преземе контролата над делови од територијата.

САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

Поврзани вести

Белата куќа ги отфрли обввиненијата, дека САД со повлекувањето на своите воиници од Ирак предизвикаа пораст на меѓуверското насилство во таа земја.

Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни изјави дека имало насилство и кога во Ирак имало 150 илјади американски војници.

Тој наведе дека претседателот на САД Барак Обама смета дека не е потребно присуството на американски трупи во Фалуџа и дека оние кои ја критикуваат политиката на американската администрација и мислат поразлично треба да кажат.

Зголемувањето на насилството во Ирак предизвика загриженост во САД дека Ал Каеда има се посилно упориште во таа земја, со што се обидува од бунтовниците спрема ирачкиот режим да ја преземе контролата над делови од територијата.

Ками изјави дека САД можат да помогнат, но дека Ирак мора сам да го реши насилството и неопходно е ирачките власти сами да управуваат со решавање на конфликтот.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести