среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД нема да бара дозвола од Дамаск за напад на Исламската држава

САД планираат да извршат напади во Сирија само на позиции на Исламската држава, а што се однесува до властите во Дамаск, според Вашингтон, Асад веќе одамна нема легитимност како претседател на Сирија.

idil-foto1-680x365

Последни вести

Вашингтон нема намера да бара дозвола од Дамаск за воздушни напади врз позиции на групата Исламска држава на сириска територија, бидејќи владата на претседателот Башар ал Асад е „нелегитимна“, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф, објави МИА.

Изјавата на Харф претставува реакција на ставот на сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем дека какви било американски воени акции во Сирија без одобрение од властите во Дамаск ќе претставуваат агресија.

Според Харф, САД планираат да извршат напади во Сирија само на позиции на Исламската држава, а што се однесува до властите во Дамаск, според Вашингтон, Асад веќе одамна нема легитимност како претседател на Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести