петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

САД нема да го гонат Асанж?

Минимални се шансите Џулијан Асанж да биде обвинет бидејќи на Интернет објави воени и дипломатски документи со ознака „тајни“, пишува „Вашингтон пост“.

asanz

Поврзани вести

Американското Министерство за правда заклучило дека треба да се откажат од кривично гонење на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, бидејќи во спротивно ќе мора да ги тужат и американските медиуми и новинари.

Формалата одлука, како што вели анонимен извор за весникот, формалната одлука за ова се’ уште не е донесена, но минимални се шансите Асанж да биде обвинет бидејќи на Интернет објави воени и дипломатски документи за кои што имало ознака „тајно“.

„Доколку Асанж биде обвинет, мора да бидат обвинети и новинарите“, објаснил за „Вашингтон пост“, поранешниот портпарол на Министерството за правда, Метју Милер.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести