вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД обвини руски банкар за шпионажа

1383052083000-nsa-spy-promo

Последни вести

Извори од Федералниот суд во Њујорк соопштија дека САД поднеле обвиненија за шпионажа против руски банкар.

Според обвинителниот акт, кој се состои од две точки, Евгениј Бурјаков и уште двајца руски државјани, кои се дипломати на пониско ниво, создале шпионска мрежа. Таа функционирала од 2012 година, па се до минатиот месец и собирала доверливи економски информации за евентуални американски санкции против руски банки.

Бурјаков работел во филијала на руската Надворешноекономска банка во Менхетен.

Обвиненија се покренати и против двајцата дипломати, но тие се вратиле во Русија и се заштитени со имунитет.

Најчитани вести