понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

САД очекуваат намалување на буџетскиот дефицит

САД ќе го намалат дефицитот на 514 милијарди долари оваа година

obama prst

Поврзани вести

Американскиот буџетски дефицит оваа година би можел да се намали на 514 милијарди долари, што е значително пониско во однос на минатигодишниот, како и најнизок откако претседателот Барак Обама пред пет години стапи на должност.

Конгресната канцеларија за буџет (ЦБО) наведува дека за добрите резултати и за оптимистичната прогноза заслужни се повисоките приходи од данокот во време на зајакнување на економијата, како и острото намалување на потрошувачката.

Службата на ЦБО сепак верува дека долгорочниот буџетски дефицит ќе биде зголемен, и тоа за околу 100 милијарди долари годишно во следните десет години, поради бавниот економски раст во претстојната деценија, во однос на претходните очекувања.

САД минатата година имале јавен дефицит од 680 милијарди долари. Обама откако дојде на власт ја затекна економијата во криза и буџетски дефицит кој прв пат во историјата надмина една милијарда долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести