сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД почнаа да ги вооружуваат Курдите

PKK, Kobani ve Afrin'de paralı milislerden oluşan terörist bi

Поврзани вести

Адиминистрацијата на Барак Обама започнала со директно доставување на оружје на курдските сили во борбата против екстремистите на ИСИЛ.

Властите во САД не сакаат да наведат која американска агенција обезбедува оружје за Курдите, ниту пак за какво оружје се работи, но едно од официјалните лица само наведе дека оружјето не го испраќа Пентагон.

Во вакви слични ситуации во минатото операциите од овој вид секогаш и обавувала американската разузнавачка служба ЦИА, наведува АП.

САД до сега инсистираа на тоа оружјето да и се продава исклучиво на ирачката Влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести