четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

САД подготвени да помогнат во обезбедувањето на Олимпијадата во Сочи

Помош од САД за повисока безбедност на претстојната зимска Олимпијада

soci

Поврзани вести

Војската на САД соопшти дека е подготвена да помогне во обезбедувањето на зимската Олимпијада во Сочи и, меѓу другото, да испрати два брода во Црното море доколку биде потребно.

Пентагон соопшти дека американските воени команданти внимателно ги планираат подготовките во случај помошта од САД да биде потребна.

„САД понудија целосна поддршка на руската влада во спроведување на безбедносните подготовки за зимската Олимпијада“, рекол портпаролот на Пенгатон, Џон Кирби.

Соопштението на Пентагон следеше истиот ден откако двајца мажи, кои се претставија како исламистички екстремисти, се појавија на видео снимка тврдејќи дека извеле напади во јужниот дел на Русија и го предупредиле рускиот лидер Владимир Путин да очекува „подарок“ на Олимпијадата во Сочи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести