вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Порошенко има право да ја брани својата земја

САД ја поддржуваат одлуката на Украина за обнова на специјалните операции во источниот дел на земјата, изјави вчера претставничката на американскиот Стејт департмент Мари Харф.

Marie-Harf

Последни вести

САД ја поддржуваат одлуката на Украина за обнова на специјалните операции во источниот дел на земјата, изјави вчера претставничката на американскиот Стејт департмент Мари Харф.

„Потребни се две страни да се одржи прекин на огнот. Претседателот на Украина, Петро Порошенко воспостави седумдневно примирје, тој го почитуваше, но факт е дека голем број сепаратисти не се придржуваа до тоа и тој има право да ја брани својата земја“, изјавла таа, пренесоа медиумите.

Според претставничката на Стејт департментот, американскиот државен секретар Џон Кери во понеделникот разговарал со Порошенко, кој го уверил дека останува посветен на мировниот план.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести