понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Посредничка мисија за Крим

САД бараат итна меѓународна посредничка мисија за Крим која ќе има цел да ја смири ситуацијата и да го олесни продуктивниот и мирен дијалог меѓу сите партии во Украина

belata-kuka

Поврзани вести

Соединетите Американски Држаи побараа на Крим итно да се испрати меѓународна посредничка мисија со цел да се смири напнатоста и ја повикаа официјална Русија да ги повлече воените сили од регионот.

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Саманта Пауер, го истакнала ова на вонредниот состанок и консултации на Советот за безбедност, повикан на барање на Литванија.

„Многу сме загрижени за информациите околу руското воено разместување на Крим“, рекла таа.

Пауер нагласи дека САД ја повикуваат Русија да ги повлече воените сили кои  ги зголемува во регионот и да му дозволи на украинскиот народ сам да ја избере сопствената влада, односно самостојно да донесе одлука за својата судбина, без „заплашување и страв“.

„САД бараат итна меѓународна посредничка мисија за Крим која ќе има цел да ја смири ситуацијата и да го олесни продуктивниот и мирен дијалог меѓу сите партии во Украина“, додала Пауер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести