петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 31

САД прелетува со суперсонични авиони над Јужна Кореа

Над Јужна Кореја летаа два американски суперсонични бомбардера, од кои едниот слета во воздушна база на 40 километри јужно од Сеул, јавија западни медиуми. 

cloudy

Поврзани вести

Тоа е втор таков лет на суперсонични американски бомбардери од нуклеарната проба на Северна Кореја на 9 септември.

Неименуван официјален претставник на американските трупи во Јужна Кореја изјави дека летот на двата бомбардера Б01Б Лансер, чија база е во Гуам, е извршен со намера за демонстрирање сила на јужнокорејскиот сојузник.

Два американски бомбардера надлетуваа над Јужна Кореја и минатата недела, четири дена по петтата нукеларна проба на Пјонгјанг.

Најчитани вести