петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД презеде ракетна база во Романија

Заканите од балистички ракети за САД и нашите сојузници се се пореални и поголеми - изјави командантот на морнарицата задолжен за Европа, Африка и југозападна Азија, американскиот контраадмирал Џон Скорби.

baza

Последни вести

Американската морнарица презеде контрола врз нова ракетна база на југ во Романија, една од двете во Европа во која ќе бидат сместени делови од одбранбениот штит на НАТО. Базата во Девесел би требало да биде оперативна во 2015 година како и дел од балистичкиот систем на НАТО, објави МИА.

– Заканите од балистички ракети за САД и нашите сојузници се се пореални и поголеми – изјави командантот на морнарицата задолжен за Европа, Африка и југозападна Азија, американскиот контраадмирал Џон Скорби.

Како што рече тој, „за среќа и можностите на НАТО против тие закани се исто така реални и се поголеми.

Уште една ракетна база треба да биде во функција до 2018 година и тоа во Полска.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести