петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Викиликс со нови докази: САД ја прислушувале германската Влада и Меркел

Меркел под голем притисок да го намали бројот на мигранти

Меркел под голем притисок да го намали бројот на мигранти

Поврзани вести

Специјално одделeние на американската Агенција за национална безбедност (НСА) и Централната разузнавачка агенција (ЦИА) ги прислушувало телефонските разговори на германската Влада. За тоа сведочи новиот документ, објавен од организацијата Викиликс, информира ТАСС, повикувајќи се на германскиот дневен весник „Зиддојче цајтунг“.

Именувањето на одделението  – Специјална служба за собирање – во протоколите на агенцијата фигурира од 2011 година, а во нив се даваат информации за прислушуван телефонски разговор меѓу шефот на одделот за прашањата на Европската унија во Владата, Николаус Маер-Ландрут, и еден советник на тогашниот француски претседател Никола Саркози, пренесува МИА.

Германските медиуми во средата, повикувајќи се на податоци од Викиликс, информираа дека НСА долго време го прислушувала не само телефонот на канцеларката Ангела Меркел, туку и на серија министри и други високо позиционирани функционери на германската Влада.

Во врска со новите информации американскиот амбасадор во Германија, Џон Емерсон во четвртокот беше повикан на разговор во Владата.

Најчитани вести