понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Продлжуваат протесите против полициското насилство, 60 уапсени

baltimor

Последни вести

Со протестните собири во Балтимор, Њујорк, Бостон и уште неколку други градови продолжија серијата протести против полициското насилство во Америка.

Последен во  е случајот со смртта на 25-годишниот Фреди Греј, кој почина по повреда на вратот добиена при неговото апсење на 12 април годинава. На денот на неговиот погреб протестите во Балтимор прераснаа во отворено насилство. Градските власти воведоа полициски час, а во градот пристигна поддршка и од Националната гарда. Минатата ноќ поради непочитување на полицискиот час се упасени 35 лица.

Њујоршката полиција првично уапси три лица, откако стотици демонстранти излегоа на Унион Сквер и некои се обидоа да ги минат барикадите и тргнат во протестен марш. Демонстранти излегоа и на Тајмс Сквер. Портпаролот на полицијата соопшти дека во Њујорк биле уапсени над 60 лица.

Во Бостон, Вашингтон и Минеаполис протестите беа помали.

Протестот во Балтимор мина без инциденти. Демонстрантите скандираа „Тие не можат да запрат, тие нема да запрат, ставете ги полицајците убијци во затвор!“.

Полицијата утре се очекува да ги предаде на обвинителството наодите од внатрешната истрага околу смртта на Греј, но тие информации нема да бидат јавни. Причина за тоа е фактот, дека најпрво обвинителството треба да одлучи дали ќе покрене обвинение.

Министерството за правда води одделна истрага за тоа дали дошло до крешење на човековите права.

По неколкудневните жестоки судири ситуацијата вчера во Балтимор беше мирна, а по улиците патролираа полицајци и војници од Националната гарда.

Министерот за правда на САД Лорета Линч повика хулиганските испади и кршење на законот, извршени во изминатите денови во Балтимор, да запрат. Линч ги нарече нападите врз полицајци, пљачкосувањето и палењето „бесмислено насилство“, што е сериозна закана за локалната заедница и кои треба итно да запрат, јави ТАСС

Најчитани вести