понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

САД: Руската војска е одговорна за нападите во Крим

vojnici krim

Поврзани вести

САД сметаат дека токму руската војска, што го окупираше Крим, носи директна одговорност за нападите на полуостровот, изјавил претставникот на Белата куќа, Џеј Карни. Карни истакнал дека нема значење дали нападите се извршуваат од редовни војски или формации без обележја.

Истовремено, Карни ја демантираше изјавата на рускиот претседател Владимир Путин, дека воената интервенција на Русија во Крим ја гарантира безбедноста на овој дел на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести