недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

„САД сакаат да дигнат во воздух нуклеарна централа во Украина и за тоа да ги обвинат Русите“

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Поранешниот дописник на еден од најтиражните германски весници „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, Удо Улфокте, ја објави книгата „Купени новинари“, во која опишува како американските и германските политичари влијаат на германските медиуми, а со тоа да бидат прикажувани случките во светот на одреден начин. Од новинарите се бара нивното известување на биде, пред сѐ проамериканско и антируско, тврди Улфокте, пишува „Руска реч“.

„Имав три инфаркта, а сега веќе не морам да ги издржувам своите деца. Од ден на ден ги гледав вестите како Американците, по којзнае кој пат, подготвуваат нова војна. Овој пат во Украина, против Русија. Сето тоа е една иста игра. Дури и на најголемите глупаци им падна во очи едностраната пропаганда на САД против Москва после трагедијата на малезискиот Боинг. Постојано тоа го слушам. Тоа е неморално!“, изјави новинарот, одговарајќи на прашањето зошто сега баш одлучи да го обелодени своето мислење.

„Сега Американците размислуваат како во Украина да дигнат во воздух нуклеарна централа, а потоа да изјават дека тоа го направиле сепаратистите или Русите“, изјави Улфокте за поралот vz.ru.

„Можеби би требало и јас, како Едвард Сноуден, да отпатувам во Москва и да побарам азил. Ќе почекаме да видиме како ќе реагира раководството на банана-републиката Германија, бидеќи тие се искомпромитирани, а во мојот бестселер може да се прочита како овде се симулира слобода на печатот и дека демократијата во Германија е само илузија“, заклучи новинарот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести