петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Сакаме да соработуваме со Русија, каде што е можно

Дури и во услови на актуелната криза во Украина, САД сакаат да соработуваат со Русија, каде што е можно, изјави заменикот советник за национална безбедност на Белата куќа Бен Роудс, пренесува ИТАР-ТАСС.

sad_rusija-600x400

Последни вести

Дури и во услови на актуелната криза во Украина, САД сакаат да соработуваат со Русија, каде што е можно, изјави заменикот советник за национална безбедност на Белата куќа Бен Роудс, пренесува ИТАР-ТАСС.

Роудс тоа го изјавил како коментар на вчерашната изјава на рускиот претседател Владимир Путин дека Москва не се подготвува да ги прекине односите со САД.

„Важно е да се истакне, дека дури и во сегашниот многу сложен период претседателот Обама и претседателот Путин ги поддржуваат меѓусебните контакти. Нивната способност да разговараат целосно отворено еден со друг има големо значење. Со тоа се отвора простор за дипломатија и да се надеваме, за намалување на тензиите во Украина“, изјави Роудс.

Сепак, тој призна дека во однос на Украина меѓу Вашингтон и Москва во моментот има сериозни разлики.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести