сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Санкциите ја намалија вредноста на руската рубља

rubqa

Последни вести

Падот на вредноста на руската рубља е резултат на санкциите воведени од САД и Европската унија кон Русија поради улогата на Москва во украинската криза, објави денеска Белата куќа.

Руската валута денеска падна на нов рекредн минимум во однос на американскиот долар и еврото.

– Тоа е доказ дека Русија ја плаќа цената, изјави портпаролот Џошуа Ернест.

Падот на вредноста на рубљата моментално е најочиглено последица на западните санкции кон Русија, истакна Ернест. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести