Свет

САД: Санкциите ја намалија вредноста на руската рубља

САД: Санкциите ја намалија вредноста на руската рубља

Падот на вредноста на руската рубља е резултат на санкциите воведени од САД и Европската унија кон Русија поради улогата на Москва во украинската криза, објави денеска Белата куќа.

Руската валута денеска падна на нов рекредн минимум во однос на американскиот долар и еврото.

– Тоа е доказ дека Русија ја плаќа цената, изјави портпаролот Џошуа Ернест.

Падот на вредноста на рубљата моментално е најочиглено последица на западните санкции кон Русија, истакна Ернест.