среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

САД се подготвени да внесат измени во политиката кон Куба

kongres sad

Поврзани вести

Администрацијата на Барак Обама е подготвена и понатаму да внесува промени во својата политика во однос на Куба, но за укинување на трговско-економското ембарго засега не станува збор, изјавил водечкиот надворешнополитички советник на претседателот на САД, Бен Родос за време на средба со новинарите, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Продолжуваме да веруваме дека во Куба треба да се почитуваат човековите права и да се спроведат политички и економски реформи што би ги прошириле можностите за кубанскиот народ“, истакнал тој. Според него САД се’ уште се сериозно загрижени во врска со човековите права, граѓанските, економските и политичките слободи во оваа карипска земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести