вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 8

САД со 200 милиони долари хуманитарна помош за Ирак

Obama speaks about the sequester in Washington

Последни вести

Од САД за Ирак 200 милиони долари хуманитарна помош

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека САД ќе достават дополнителни 200 милиони долари хуманитарна помош за да им помогнат на жителите во таа држава кои се принудени да побегнат од домовите заради напредувањето на исламска држава.

За време на средба со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади во Белата куќа, Обама нагласи дека ирачки семејства и ирачки деца страдаат заради акциите на ИД и оти САД се должни да помогнат.

Обама додаде дека Ирак и предводената од САД коалиција, која нанесува удари врз ИД, успеале да вратат околу една четвртина од територијата на Ирак заземена лани од исламистите.

 

Најчитани вести