понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

САД со сурови санкции за Русија

rusija-sad

Поврзани вести

САД имаат намера од денеска, 17 март, да воведат сурови санкции во однос на Русија, пренесе „Обозревател“, повикувајќи се на руски дипломатски извор.

Според информација на изворот, целосно ќе биде замрзнат капиталот, инвестициите и кредитите, ќе биде блокирана продажбата на природен гас за Европа. Ќе биде забранет пристапот до САД на сите руски граѓани, бизнисмени и чиновници.

Покрај тоа САД имаат намера да преземат мерки против сопственоста и капиталот со руско потекло во земјата. Ќе биде определенo потеклото на парите со кои е купена сопственоста, ќе бидат замрзнати сите проблематични сметки.

Ќе бидат испитани и сите компании и целокупниот имот на руските олигарси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести