недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД со закани за нови санкции до Русија

rusija sad

Поврзани вести

Амбасадорот на САД во Обединетите Нации, предупреди дека Америка е подготвена да воведе нови санкции против Русија поради агресијата и провокациите во Украина, пренесе „АФП“.

За време на расправата во Советот за безбедност на ОН, Саманта Пауер, истакна дека она што се случи во Крим не може да се повтори и во други делови од Украина, алудирајќи на источните региони во кои мнозинството од населението е со руско потекло.

„Крадец може да украде сопственост, но тоа не му дава право на сопственост на крадецот. Стореното од Русија е погрешно во интерес на законот, во интерес на историјата, во интерес на политиката и е многу опасно“, истакнала Пауер .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести