среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

САД: Светот не ја прифаќа анексија на Крим

referendum na krim

Поврзани вести

Светот не ја прифаќа нелегалната анексија на Крим од страна на Русија, изјавила постојаната претставничка на САД во Обединетите Нации Саманта Пауер, пренесе „УНИАН“.

При вчерашното гласање за резолуцијата за територијалниот интегритет на Украина на Генералното собрание на ОН, од претставници на 139 земји, дури 100 од нив не го прифатија, односно одобрија спорниот документ за присоединување на Крим кон Русија.

Вршителот на должност министер за надворешни работи на Украина, Андреј Дештица кој присуствуваше на Генералното собрание, им се заблагодари на сите кои го поддржаа територијалниот интегритет на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести