понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

САД: Уапсени шест лица кои сакале да заминат на боиште во Сирија

Mideast Islamic State

Последни вести

Шест лица се уапсени во Минесота бидејќи се обиделе да заминат во Сирија за да се борат на страната на екстремистите, соопштија американските федерални органи.

Портпаролот од Канцеларијата на американскиот обвинител, Бен Петок потврди дека вчера имало апсења во Минеаполис и во Сан Диего.

Се очекува ФБИ денеска да има прес конференција на која ќе соопшти за детали.

Од канцеларијата на ФБИ во Минеаполис беше наведено дека се уапсени шест луѓе без да се дадат детали. Од 2007 година повеќе до 22 млади лица со потекло од Сомалија исто така заминале од Минесота во Сомалија да се борат на страна на екстремистичката група Ал Шабаб.

Најчитани вести