петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Усвоен закон за помош на Украина

Chris Murphy, John Barrasso

Поврзани вести

Двата дома на американскиот Конгрес го усвоиле законот со кој што се обезбедува гаранција за заем од милијарда долари на Украина и санкции на учесниците во присоединувањето кон Крим.

Сенатот синоќа едногласно да ги одобри мерките за обезбедување на гаранции за заем на Украина и давање на американскиот претседател, Барак Обама, поголем авторитет да воведе дополнителни санкции на Русија и на блиски луѓе на претседателот Владимир Путин поради „дрскиот“ упад на Крим претходно овој месец.

Претставничкиот дом усвоил најразлични верзии на тој закон со кој што во исто време и’ се обезбедува поголема помош на Украина и ја казнува Русија. Во долниот дом на американскиот Конгрес не е постигнат консензус по тоа прашање, но поголемото мнозинство од 399 пратеници биле „за“, додека против биле 19.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести