недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

САД за првпат собори беспилотно летало на ИД

dron_isis

Последни вести

САД првпат соборија беспилотно летало на екстремистичката џихадистичка организација „Исламска држава“, соопшти Американската централна команда, пренесе МИА.

Централната команда на САД објави дека војската уништила беспилотно летало и возило на групата Исламска држава, пренесува „Раша тудеј“.

Нападот бил извршен во близина на Фалуџа во Ирак.

Портпаролот на Централната команда, мајор Ким Микелсен изјави дека ИД користела беспилотно летало за надгледување. Во периодот од 17 до 18 март извршени се вкупно 11 воздушни напади.

фото:thewhy

Најчитани вести