среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД забрани извоз на стоки, технологија или услуги со Крим

obama

Последни вести

Барак Обама издал наредба за забрана за извоз на стоки, технологија или услуги со Крим.

Американскиот претседател го овластил и Министерството за финансии за воведување санкции против поединци и компании кои работат во регионот.

Со овој чекор воедно Обама ја повика Русија да ја прекине својата анексија врз регионот.

Европската унија воведе слични санкции, а и  Канада синоќа соопшти дека воведува санкции против Крим.

Најчитани вести