петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сакате да работите за британското кралско семејство?

Собарот или собарката би требало да води сметка за деталите, за се’ да биде квалитетно и да ја почитува приватноста на гостите.

batler

Поврзани вести

Бакингемската палата распиша конкурс за собар или собарка, а понудена е годишна плата во износ од 17.340 евра.

Кралската палата бара собар или собарка кој што ќе прави купки, ќе го одржува скапоцениот мебел и ќе има „многу изострено чувство за дискреција“, пишува денеска на страницата на британското кралско семејство.

Собарот или собарката „треба да се грижи за гостите, да им ги распакува куферите, да го одржува накитот, да подготвува купки, да помага во облекувањето и во носењето час и појадок“, пишува на кралскиот сајт.

Меѓу задачите е и одржување на теписите и подот на гостинските простории, мебелот, завесите, уметничките предмети, чашите и сребрениот прибор за јадење.

Работното време е 40 часа неделно за годишна плата од 17.340 евра, а покрај тоа ќе има обезбедено стан и храна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести