недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самарас: Грција годинава ќе застане на нозе

о рок од неколку години, извршивме реформи повеќе отколку во претходните неколку децении. Оваа година Грција повторно ќе застане на нозе. Повеќе не гледаме во минатото туку во иднината, нагласи Самарас на отворањето на Меѓународниот саем во Солун.

Antonis-Samaras

Последни вести

Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска нагласи дека државата за првпат по осум години, ќе оствари позитивен економски раст во третиот квартал од оваа година, објави МИА.

– Во рок од неколку години, извршивме реформи повеќе отколку во претходните неколку децении. Оваа година Грција повторно ќе застане на нозе. Повеќе не гледаме во минатото туку во иднината, нагласи Самарас на отворањето на Меѓународниот саем во Солун кога грчките лидери традиционално говорат за економската политика за следната година.

Во годишниот говор за економската состојба, тој претстави „мапа на патот“ за следниот период, служејќи се со „вистината како единствено оружје“.

По повеќе од четири години строго штедење, тој го поздрави „успехот без преседан“ во извлекувањето на тешко задолжената држава од финансиската криза и рече дека Грција во следните месеци ќе добие и официјална потврда дека нејзиниот јавен долг е одржив.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести