петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самарас и Меркел ќе разговараат и за Македонија

Angela Merkel and Antonis Samaras in Berlin

Поврзани вести

Германската канцеларка, Ангела Меркел следната недела во Берлин ќе се сретне со грчкиот премиер Андонис Самарас. Грчките медиуми почнаа да шпекулираат и за можните теми на разговор меѓу премиерите на Грција и Германијa.

Весникот „Елефтеротипија“ пишува дека покрај тоа што е најавено оти на работниот ручек ќе се разговара за економската ситуација во Грција, на маса ќе бидат и прашања од европската и надворешната политика.

– Второто (надворешната политика), со оглед на притисокот кој Берлин во последно време го врши за интеграција на Скопје во НАТО и ЕУ без претходно да се реши прашањето за името, покренува прашања. Атина секако, не признава дека на средбата ќе има таква тема, а сигурно ќе се дискутира и за кризата во Украина, пишува „Елефтеротипија“.

Средбата на Самарас со Меркел се оценува како еден од најважните состаноци за време мандатот на грчкиот премиер, и е со цел да најде заеднички став со германската канцеларка по прашањето за грчката програма за реформи и дополнително олеснување на долгот на Атина.

Во Берлин средбата е најавена како „рутинска“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести