сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самарас ја откажа посетата на Азербејџан

samaras

Поврзани вести

Грчкиот премиер Андонис Самарас ја откажа посетата на Азербејџан, каде што требаше да присуствува на потпишувањето на два договора, пренесуваат локалните медиуми.

Посетата беше откажана откако владиниот авион, со кој требаше да патува Самарас бил вратен назад во Атина, поради техничка неисправност.

Договорите што требаше да се потпишат беа за давање на лиценца на грчката гасоводната мрежа ДЕСФА на азербејџанската државна компанија СОКАР, а вториот договор беше наменат за изградба на гасовод за азербејџански гас преку Грција до Албанија и Италија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести