Балкан

Самарас поднесе оставка!

Самарас поднесе оставка!
Самарас поднесе оставка!

Лидерот на опозициската Нова демократија, Андонис Самарас поднесе оставка по силното „не“ на грчкиот народ против европските мерки, објави „МЕТА“.

Самарас побара од премиерот Ципрас во рок од 48 часа да донесе договор за грчкиот народ со цел да се смири општеството и да се стави крај на штетите на грчката економија.

Оставката дојде по барање од подмладокот и дел од членовите на партијата да дојде до смена на политичкото лидерство.